Uzly

Umět uvázat základní uzly a vědět, k čemu se používají, se může hodit v různých situacích. Ať už táboříš v přírodě, opaluješ se na pláži nebo jedeš na výlet s kamarády, když budeš umět zachránit situaci uvázáním správného uzlu, budeš v kolektivu hvězda. Jak uzly uvázat se naučíš na schůzce. Pokud tě to zajímá už teď, nebo si uzel potřebuješ zopakovat, podívej se na videonávod.
Plochá spojka – „Ambulák“
Tato plochá spojka je vhodná k zavazování obvazů i třícípých šátků, ke spojení stejně nebo přibližně stejných provazů. Dobře a pevně spojí lana i tenká vlákna. Dobře se s ní spojují obvazy, je plochá, netlačí. Rychle se váže.
Škotová spojka – „Škoťák“
Používá se ke svazování provazů nestejné síly, k uvázaní lana do pevného oka nebo háku, plachty. Je pevnější než ambulanční spojka.
Lodní uzel – „Loďák“
Používá se k přivazování lodí, kotev, kůlů, dobytka, k zavazování lodních pytlů apod. Váže se přímo na kůl nebo se na kůl nahazuje. Neklouže v tahu ani po svislé a hladké tyči, svírá tím pevněji, čím větší je tah.
Rybářská spojka – „Autíčka“
Jsou to dvě očka vzájemně posuvná na pevných částech provazů. Je vhodná ke svazování tenkých provázků, nití, vláken z umělých hmot, rybářských vlasců apod.
Osmičkové poutko – „Osmička“
Tento uzel se nejčastěji používá v horolezectví, kde nahradil dračí smyčku. Aby osmička plnila svoji funkci, nesmí být lano nikde v uzlu překřížené.
Zkracovačka
Slouží ke zkrácení dlouhých lan nebo provazů, napínacích lanek stanů apod.
Dračí smyčka
Tento uzel se již pravidelně nevyužívá. Dříve se používal k horolezení především pak ke slaňování.
Uzlinka
Malý jednoduchý uzel, který využijete například na zakončení nitě při šití. Jako ozdobný uzlík při tvoření šperků nebo na „napsání“ morseovky na provázek.
Kouzelnický uzel / Kravská smyčka
Potřebujete odnést dřevo z lesa nebo někomu nasadit pouta? Kouzelnický uzel, neboli kravská smyčka má obrovské množství využití. Však si ho zkuste a už skoro nebudete potřebovat jiný.
Liščí smyčka
Tento uzel využijete, pokud potřebujete provázek/lano navázat na kus dřeva či jiný provaz. Hodí se při stavbě lanových překážek, zavěšení čehokoli kamkoli, nebo se také využívá při vytváření náramků i jiných věcí drháním. Jeho výhodou je, že se dá snadno rozvázat.
cesticky
denik
úkoly k procvičování